Nagroda krytyki literackiej im. Kazimierza Wyki

Nagroda im. Kazimierza Wyki 2012 wręczona

19 stycznia 2012 r. – w rocznicę śmierci patrona – prof. Kazimierza Wyki, po raz 28 wręczona została doroczna Nagroda jego imienia, przyznawana wspólnie przez Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Tegoroczną Laureatką została Krystyna Czerni – wybitna krytyk i historyk sztuki, autorka książki pt. „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, za którą jury postanowiło uhonorować ją tym prestiżowym wyróżnieniem.

{gallery}wydarzenia/czerni{/gallery}

Laureatka odebrała Nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych (fundowaną po 10 tysięcy przez każdą ze stron) z rąk przedstawicieli obu samorządów: Witolda Latuska - Członka Zarządu Województwa Małopolskiego i Magdaleny Sroki – Wiceprezydent Miasta Krakowa.

Uroczystość zgromadziła grono wielu środowisk twórczych: wybitnych przedstawicieli naukowych, literackich i artystycznych.

Przyznawana wspólnie przez Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa Nagroda im. Kazimierza Wyki należy do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Jest bardzo wysoko oceniana zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców. Idea Nagrody zrodziła się wkrótce po śmierci jej patrona, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Kazimierza Wyki. W ten sposób środowisko literackie Krakowa pragnęło uczcić i zachować w pamięci jedną z wybitniejszych swych osobowości: wybitnego historyka literatury, krytyka literackiego, eseistę, twórcę własnej metodologii krytyki literackiej, zwanej „szkołą Wyki”, znawcę sztuki, animatora życia kulturalnego, humanistę o niezwykłej energii i artystycznej wyobraźni.

Folder PDF