Nagroda krytyki literackiej im. Kazimierza Wyki

Wręczenie Nagrody im Kazimierza Wyki w 2014 roku

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego została wręczona tegoroczna Nagroda im. Kazimierza Wyki. Wyróżnieniem została uhonorowana prof. Małgorzata Szpakowska – za książkę „Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich”. Nagroda jest jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Nagrodę wręczyli Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

O wyróżnieniu Małgorzaty Szpakowskiej zdecydowało jury w składzie: prof. Marta Wyka, prof. Stanisław Grodziski, prof. Franciszek Ziejka, prof. Ryszard Nycz, prof. Adam Małkiewicz, prof. Marian Stala, prof. Jerzy Jarzębski, prof. Władysław Stróżewski, prof. Tadeusz Nyczek, Jan Pieszczachowicz, Stanisław Dziedzic, Krzysztof Markiel, dr Andrzej Franaszek – ubiegłoroczny laureat Nagrody.

Tegoroczna laureatka konkursu jest wieloletnią redaktor miesięcznika „Dialog”, profesorem w Zakładzie Historii Kultury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, kulturoznawcą, krytykiem literackim i historykiem literatury. W swojej karierze pisarskiej nominowana była również do nagrody NIKE oraz „Podporiusza”.

Nagroda im. Kazimierza Wyki przyznawana jest od ponad 30 lat. W tym czasie wyróżnionych zostało 27 eseistów i krytyków literackich m.in. Zbigniew Herbert i Jan Błoński. Ideą przedsięwzięcia jest zarówno uczczenie i zachowanie w pamięci osiągnięć wybitnego krytyka i eseisty, twórcy własnej metodologii prof. Kazimierza Wyki, a także uhonorowanie współczesnych twórców, którzy w swojej działalności literackiej odwołują się do świata wartości i zakresu zainteresowań patrona nagrody.

Prof. Małgorzata Szpakowska urodziła się 18 maja 1940 roku w Warszawie. Jest wieloletnią redaktor miesięcznika „Dialog”, profesorem w Zakładzie Historii Kultury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN Clubu, jest także jurorem Nagrody im. Jana Józefa Lipskiego. Zajmowała się m.in. twórczości S. I. Witkiewicza i S. Lema. Jest autorką kilkunastu książek z zakresu historii kultury, obyczaju, antropologii ciała. Wydała m.in.: „Światopogląd Stanisława Ignacego Witkiewicza” (1976; Nagroda Kościelskich 1977), „O kulturze i znachorach” (1983), „Dyskusje ze Stanisławem Lemem” (1996), „Zakorzenieni, wykorzenieni” (1997), „Chcieć i mieć. Samowiedza obyczajowa w Polsce czasu przemian” (nominacja do nagród NIKE 2004 oraz „Podporiusz” 2004), „Teatr i bruk. Szkice o krytykach teatralnych” (2006), współautorka i redaktor zbioru „Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach” (2008) oraz antologii „Antropologia ciała”(2008).